top of page

Батькам майбутніх першокласників

Збираємо дитину до школи

 

Шість років пролетіли як мить, i зовсім скоро Ваше маля стане щасливим першокласником. Нові клопоти, нові турботи — адже стільки всього потрібно зібрати до школи. Як не розгубитися в морі пропозицій?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Найголовніше в житті майбутнього першокласника — це шкільний ранець, адже саме від його ваги i форми залежить здоров’я Вашої дитини. Деякі діти, прагнучи виглядати доросліше, вмовляють своїх батьків не на ранці, а на портфелі. В портфеля немає лямок i його носять в одній руцi — зовсім як дорослі. У жодному випадку не піддавайтеся на подiбнi вмовляння до старших класів! Носіння важкого портфеля може викликати порушення постави, спровокувати викривлення хребта i захворювання нирок.


Ранець, навпаки, здатний допомогти в пiдтримцi постави — у нього жорстка спинка, яка буває i спеціальною ортопедичною. Згідно з санiтарно-гiгiєнiчними нормами шкільний ранець має бути виготовлений з гiгiєнiчного водовідштовхувального легкого матеріалу, забезпечений свiтловiдбивачами i еластичними лямками. Крім того, на кожному виробi обов’язково має бути проставлене маркування, для якого віку призначений даний ранець.


Чим більше вiддiлень в ранці, тим краще. У такому разі в ньому буде більше порядку i потрібну річ не доведеться діставати з дна.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Ранець для першокласника повинен важити не більше 500 – 700 г (порожній) i мати лямки шириною не менше 35 мм, прошиті ущільнювачем, щоб вони не різали плечі i дитина не відчувала біль i дискомфорт при носiннi ранця. По санітарних нормах нашої країни шкільний ранець разом зі всім вмістом не повинен важити більше трьох кiлограмiв.
 

Прослідкуйте, щоб лямки ранця були забезпечені ремінцями для регулювання довжини. Тоді дитина легко зможе надіти його i в теплу, i в холодну пору року.
 

Ранець повинен добре тримати форму i не деформуватися при складанні шкільного приладдя.
 

Спинка ранця обов’язково має бути жорсткою i бажано анатомічною. По ширині ранець не має бути ширшим за плечі дитини.  Верхній край — не вищим за рівень плечей, а нiжнiй — не нижчим за стегна.


Недорогі ранці можуть бути забарвлені нестійкою фарбою, тому якщо Ви не хочете, щоб одразу ж в перший день шкальна форма була безповоротно зіпсована, проведіть невеликий дослід: злегка намочіть край носової хустки i з зусиллям проведіть по ранцю. Якщо хустинка не пофарбувалася, значить все в порядку.
Після покупки стежте, щоб Ваша дитина носила ранець на спині на обох плечах, а не на одному. Носiння ранця на одному плечi може завдати серйозної шкоди хребту.


Також, в ранцi мають бути лише необхiднi в даний день підручники i приладдя, щоб дитя не перенавантажувалося. Домовитеся з педагогом, щоб частина навчальних посiбникiв, якими не користуються щодня, зберiгалася в класі (пластилін, фарби, альбом i iн.).


Ну ось, з ранцем усе більш або менш зрозуміло. Поговоримо про інше шкільне приладдя.

 

 

 


 

Шкільне приладдя — це ручки, олiвцi, зошити i тому подібне, але прийшовши в магазин канцелярських товарів i зіткнувшись з рiзноманiттям вибору, доводиться, часом, користуватися допомогою продавця. А якщо в магазині ажіотаж i продавець лише мріє про зайву пару рук i не встигає вiдповiдати на чисельні питання?


Почнемо з головного — з ручки. Здавалося б, з тих пiр, як з вжитку вийшли чорнильне пір’я i чорнильницi-нерозливайки, вибір ручки став простішим. З одного боку, дійсно так, але не все так просто. Головна вимога до ручки для першокласника — її невелика вага. Маленькі пальчики не зможуть довго утримувати масивну товсту ручку, тому забудьте про багатоколiрнi ручки, які містять в собі декілька стрижнів різних кольорів i не вiдрiзняються особливою «стрункістю». Прослідкуйте, щоб на корпусі ручки було менше «наворотів» i всяких непотребних пристосувань, які, може i прикрашають її, але вiдволiкають увагу i інколи спричиняють незручності. Поверхня ручки має бути ребристою, щоб її зручно було тримати i вона не зісковзувала.


Ручки бувають кульковими, гелевими i капілярними. Для першокласника краще придбати давню добру кулькову ручку. Гелевими та капілярними ручками, звичайно, легко писати, але вони швидко закінчуються i, крім того, багато вчителів все ж вважають, що починати необхiднi з кулькової ручки.


Другий за важливістю предмет після ручки — олівець. Олiвцi бувають двох видів: прості i кольорові. Ми поговоримо про вимоги до простого олівця, але в принципі, практично все з них можна застосувати i до кольорових.


Прості олiвцi розрізняються за жорсткістю грифеля. Жорсткі i м’які олiвцi залежно від країни-виробника маркуються або латинськими буквами «Н», «В», або російськими «Т» i «М». Міра жорсткості або м’якості позначається цифрами. Так, для письма потрiбнi олiвцi з маркуванням «ТМ» – «2М» або латинськими буквами «НВ» – «2В». Для креслення — «3Т», «ТМ», «М» або «3Н», «НВ», «В». Для малювання — «3М» – «8М» або «3В» – «8В».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Краще, якщо корпус олівця виконаний з пластика. Такий корпус пластичний i грифель в ньому не зламається.
 

Основну незручність спричиняє те, що олівці потрібно постійно заточувати. Тому потрібно або придбати точилу, або такі олівці, які виконані за принципом ручки i грифель в них змінний.


Для виправлення помилок, зроблених при записі олівцем, знадобиться гумка. Гумки бувають двох видів: шкільні i професiйнi. Шкiльнi, як правило, недорогi i недовговiчнi. Професiйнi гумки бiльше коштують, довше служать i якiснiше виконують свою роботу. Крім того, всі гумки вiдрiзняються мірою жорсткості. М’які гумки стирають написане м’яким олівцем i не деформують папір. Жорсткою гумкою можна стерти навіть слід від кулькової ручки, але при цьому залишиться помітна область стирання.


Важливе для школяра i ще одне шкільне приладдя — пенал. Саме завдяки ньому всі ручки i олiвцi зберігаються разом, а не валяються по всьому ранцю i не бруднять все підряд. Пенал може бути жорстким, зробленим з дерева або пластмаси, або м’яким, зробленим з тканини i пластика. М’якi пенали мають бiльшу перевагу, оскiльки якщо i впадуть випадково, то не розколються i не зламаються.


При покупцi звернiть увагу, що шкiльнi пенали продаються з наповненням i без наповнення. У пеналi з наповненням вже є все те приладдя, що може знадобитися дитинi. Пенал без наповнення — це порожнiй пенал.


Сучаснi зошити дiляться на звичайнi i на зошити для старшокласникiв. У останнiх зiбранi всi необхiднi вiдомостi i формули, якi навряд чи знадобляться першокласнику. Папiр в зошитах має бути якiсним i не скочуватися при письмi ручкою. Звернiть увагу, щоб поверхня паперу була щiльною i рiвною, i з неї не стирчали чисельнi дрiбнi паперовi «ворсинки». Такi ж вимоги пред’являються i до альбомiв для малювання.
 

Звичайно, окрiм канцелярського приладдя першокласнику необхiдно i безлiч iнших речей. Наприклад, форма, взуття i пiдручники. Але тут вже все залежить вiд конкретних вимог Вашого учбового закладу. 

 


Поради батькам першокласників 

1. Спочатку навчального року привчіть дитину прокидатися раніше, щоб збирання до школи не перетворювались на щоденні хвилювання.


2. Вранці будіть дитину спокійним, з усмішкою лагідним словом.


3. Обов’язково привчіть дитину зранку снідати. Це важливий момент у запобіганні хвороб шлунка.


4. Давайте дитині у школу бутерброд, фрукти. Вона в школі працює, витрачає багато сил і енергії.


5. Привчіть дитину збирати портфель напопередодні ввечері. Перевірте, чи не забула вона чогось важливого. Запитайте її, чи не передавав вчитель прохань або розпоряджень батькам. Через деякий час дитина привчиться сумлініше ставитись до своїх обов’язків і стане більш зібраною.


6. Проводжаючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів. У дитини попереду важлива праця.


7. Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї безліч запитань, дайте їй можливість розслабитись. Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте.


8. Після закінчення занять дайте дитині відпочити. Обід – зручний момент для цього. Школяр може розповісти про свій робочий день і у такий спосіб звільнитися від психологічного напруження.


9. Якщо дитина замкнулась у собі, щось її турбує, не вимагайте пояснень, хай заспокоїться, тоді вона сама все розкаже.


10. Зауваження вчителя вислуховуйте без присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте влаштовувати сварку, говоріть з дитиною спокійно.


11. Не треба завантажувати дитину позашкільною діяльністю з самого початку перебування у школі. Протягом дня знаходьте час для спілкування з дитиною.


12. Всі розходження, щодо виховання дитини, вирішуйте без неї.


13. Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини, коли щось її турбує.


14. З перших днів навчання вимагайте дотримання режиму дня дитиною. Якщо дитина засинає не відразу, все одно примушуйте її лягати в ліжко. Прочитайте дитині казку, це її заспокоїть.


15. Батькам необхідно терпіння. Ентузіазм перших днів швидко проходить, його місце займає втома. Допоможіть дитині зберегти нормальний ритм і не піддавайтесь спокусі зробити їй маленьке послаблення. Часті нарікання на дитину чи порівняння з іншими можуть розвинути комплекс неповноцінності. Навпаки, інколи треба похвалити дитину, навіть, коли у неї щось не виходить.


16. Ні в якому разі не ставте ваші стосунки з дитиною в залежність від її успішності.


17. Дитина має відчувати, що Ви завжди її любите, завжди їй допоможете та підтримаєте.


18. При спілкуванні з дитиною не вживайте виразу: “Якщо ти будеш добре вчитись, то …” Часом умови ставляться важкі – й тоді ви опиняєтеся у незручному становищі.


19. У сім’ї повинна бути єдина тактика спілкування всіх дорослих з дитиною. Всі суперечки щодо виховання дитини вирішуйте без неї.


20. Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини, коли щось турбує її: головний біль, поганий стан. Найчастіше це об’єктивні показники стомлення, перевантаження.


Пам’ятайте, що діти люблять казки, особливо перед сном, пісню або ж лагідні слова. Не лінуйтесь подарувати це для них. Це їх заспокоїть, зніме денне напруження, допоможе спокійно заснути і відпочити.

7821b843-77e8-4e96-af73-9faec564bb9f.jpe
aeebc24b387c7df69b8a81638d2cefc9.jpeg
1.jpg
4267fx.jpg
0008.jpg
536ee961-1f8b-4a8d-974f-e00aeac4003f_1.1
bottom of page